Jak wyważyć opony motocyklowe

- 2021-03-19-

Ten artykuł Jak wyważyć opony motocyklowe pomoże Ci upewnić się, że chwianie się Ci nie przydarzy.

Jeśli wymieniasz własne opony, prawdopodobnie będziesz zainteresowany ich wyważeniem samodzielnie, a ten artykuł poprowadzi Cię przez ten proces. Podobnie jak montowanie własnych opon, wyważanie jest łatwe do wykonania i wymaga jedynie minimalnych narzędzi. Omówię technikę znaną jako „wyważanie statyczne”, która polega na grawitacji, aby znaleźć ciężkie miejsce na kole. Większość ludzi jest bardziej zaznajomiona z inną techniką wyważania, nazywaną „wyważaniem dynamicznym”, która wykorzystuje maszynę do obracania opony z dużą prędkością w celu ustalenia równowagi. O ile nie planujesz otwarcia sklepu z oponami, prawdopodobnie nie będziesz chciał wydawać pieniędzy na wyważarkę dynamiczną ani poświęcać miejsca na taką samą wymianę opon.

Jak widać na zdjęciu, wyważarka statyczna nie ma wiele, tylko rama i poziomy wałek, na którym koło się obraca. Jeśli lubisz trochę lekkiej produkcji, z pewnością możesz ją zbudować samodzielnie, a nawet użyć własnej osi, aby idealnie dopasować. Dla wszystkich innych możesz kupić stoisko wyprodukowane fabrycznie za ~100 USD online. Te fabryczne stojaki są „uniwersalnie dopasowane” za pomocą wałka o małej średnicy z dwoma stożkami, które pasują do tulei osi po obu stronach koła. Po zablokowaniu stożków na wale za pomocą śruby ustalającej, koło jest wyśrodkowane na wale i gotowe do wyważenia.

Ponieważ zazwyczaj wyważasz koła motocyklowe tylko po zainstalowaniu nowych opon, zakładam, że masz już koło motocykla i od razu przechodzisz do procesu wyważania.
Krok 1: Upewnij się, że wyważarka stoi na stabilnej powierzchni, a trzonek jest wypoziomowany. Uważam, że standardowy 9-calowy poziom magnetyczny znacznie ułatwia ten proces.




Krok 2: Usuń jeden ze stożków z wałka wyważarki przed wsunięciem wałka przez tuleję osi na kole. Następnie wsuń stożek z powrotem na wałek (najpierw wąski koniec) i mocno dokręć śrubę ustalającą, aby ją zablokować. Ważne jest, aby upewnić się, że oba stożki są dopasowane do tulei osi, jeśli nie, koło nie będzie wyśrodkowane na wale, co może wpłynąć na równowagę.








Krok 3: Dokładnie przetrzyj felgę dobrym środkiem odtłuszczającym. Jest to ważne z dwóch powodów: po pierwsze nie chcesz, aby krople smaru wytrąciły Ci równowagę, a po drugie, jeśli używasz samoprzylepnych ciężarków do kół, chcesz mieć pewność, że dobrze się trzymają. Również, jeśli są jakieś pozostałe wagi z

poprzednie wyważanie, pamiętaj, aby je usunąć.







Krok 4: Delikatnie zakręć oponą i pozwól jej samoczynnie się zatrzymać. Grawitacja spowoduje, że opona przestanie się obracać, a najcięższa część znajduje się w najniższym punkcie. Weź kawałek taśmy maskującej i zaznacz ten punkt na obręczy. Simple Green to doskonały sposób na usunięcie brudu, brudu lub smaru z felgi.







Jeśli najcięższa część koła znajduje się w najniższym punkcie, to zrozumiałe jest, że najlżejsza część koła znajduje się w najwyższym punkcie. Dlatego dodasz ciężarki na górze koła, dokładnie naprzeciwko najcięższej części. Dodanie kawałka taśmy ułatwia zapamiętanie położenia najcięższego punktu na kole. Jeśli używasz obręczy bez szprych, najlepszym rozwiązaniem dla ciężarków jest odmiana z klejem, która po prostu przykleja się do obręczy. Są tanie i łatwe w użyciu oraz pozwalają na rozłożenie ciężaru po obu stronach obręczy. Jeśli używasz obręczy ze szprychami, masz również możliwość obciążników szprych z zaciskaniem na szprychach lub mocowaniem do szprychy za pomocą śruby dociskowej. Są one zwykle droższe niż ciężarki z klejem, ale mają tę zaletę, że są wielokrotnego użytku i są mniej podatne na odklejanie.






Krok 5: Dodaj kilka uncji masy do najlżejszej części opony. Jeśli używasz ciężarków z podkładką samoprzylepną, użyj taśmy, aby tymczasowo utrzymać je na miejscu. Odważniki z podkładem samoprzylepnym są dostarczane w postaci pasków, które można odciąć, aby uzyskać pożądaną gramaturę. Obciążniki kół szprychowych są dostępne w różnych wagach i w razie potrzeby można je sztaplować.





Krok 6: Obróć oponę, aż najlżejsza i najcięższa część znajdą się w równej odległości od powierzchni roboczej i delikatnie zwolnij koło. Znowu koło naturalnie obraca się do pozycji, w której najcięższa część znajduje się w najniższym punkcie. Zazwyczaj będzie to ten sam punkt, który początkowo określiłeś jako najcięższą część koła, co oznacza, że ​​musisz zwiększyć wagę najlżejszej części. Alternatywnie, jeśli porcja, którą właśnie dodałeś, jest teraz w najniższym punkcie, oznacza to, że dodałeś zbyt dużą wagę i musisz ją usunąć. Używanie taśmy dwustronnie klejącej lub taśmy maskującej do tymczasowego utrzymywania ciężarków na miejscu podczas tego procesu.






Krok 7: Powtarzaj krok 6, aż koło przestanie się obracać samoczynnie po zwolnieniu. Prawidłowo wyważona opona powinna pozostać nieruchoma po zwolnieniu, ponieważ nie ma cięższej części, która mogłaby pociągnąć koło. Kiedy uważasz, że prawidłowo wyważyłeś, spróbuj obrócić i zwolnić koło (używając taśmy jako prowadnicy) na pozycjach 12:00, 3:00, 6:00 i 9:00.



Krok 8: Jeśli używasz obciążników do szprych, zakończyłeś wyważanie koła i możesz je zdjąć z wyważarki. Jeśli używasz ciężarków z podkładką samoprzylepną, użyj kawałka kranu, aby zaznaczyć krawędź linii ciężarków przed usunięciem tego, co tymczasowo utrzymuje ciężarki na miejscu. Następnie po prostu zdejmij papier podkładowy z obciążników i mocno dociśnij je do obręczy, aby utrzymać je na miejscu. Wyważona opona powinna pozostać nieruchoma po zwolnieniu, niezależnie od tego, w jakiej pozycji się znajduje.

Jedną rzeczą, o której należy pamiętać, jest to, że uzyskanie idealnego wyważenia kół jest dość trudne, ponieważ obciążniki kół mają stałe rozmiary, które mogą nie sumować się z potrzebną wagą. Oczywiście możesz złożyć ciężary, aby uzyskać dokładną wagę, ale nie sądzę, że zauważysz dużą różnicę na drodze, aby było to opłacalne, chyba że planujesz biegać z dużą prędkością w scenariuszu typu wyścigowego. Pozostało teraz ponownie zamontować koło zgodnie z instrukcją producenta i wyruszyć na jazdę próbną.